Zhotovení „Velkého erbu Ruského impéria“ v Čechách

Myšlenka, zhotovení Velkého znaku Ruského impéria, vznikla začátkem roku 2012, v době, kdy Všekozácký svaz Českých zemí a Slovenska, založený v ČSR v r. 1921, objednal zhotovení návrhu své vlajky a standarty u České heraldické společnosti v Praze.

Po zpracování a odsouhlasení projektu vlajky a standarty, naší historické kozácké organizace, jsme zadali výrobu profesionální rodinné firmě Velebný & Fam z Ústí nad Orlicí.

V době zpracování této zakázky se blíže vzájemně seznámilo vedení firmy Velebný & Fam a Atamanského vedení Všekozáckého svazu. Při těchto setkáních vznikla myšlenka, vyrobit Velký znak Ruského impéria k 400. výročí Domu Romanovců.

A tak v průběhu 8 měsíců v prostorách firmy Velebný & Fam, pod vedením jejich ředitele Zdenka Velebného, vzniklo unikátní historické dílo, jehož rozměr je 170 x 200 cm.

Pro výrobu byla zvolena kombinovaná technika výšivky. Jako podkladní materiál jsme použili vínový vlajkový samet a pro baldachýn samet v medové barvě, který jsme pokladli malými vyšívanými orly a vypolstrovali. Zbytek jednotlivých motivů je vyšit technikou malba jehlou a stínovaným tamburováním. Znaky jednotlivých království, velkoknížectví a oblastí byly vyšity zvlášť a přiaplikovány na podklad pomocí tzv. housenky a obšity krumplovací technikou – kladením zlatého frizé. Stejným způsobem byl do znaku zakomponován Velký znak Ruska. Malba jehlou byla použita také u korouhve nad baldachýnem u vyšívání archandělů Michaela a Gabriela. Dále u přilby Alexandra Něvského, řádu sv. Ondřeje a všech korun i monomachů nad znaky. Stejnou technikou je vyšit i věnec z dubových a vavřínových listů a kopí po stranách znaku. Orlíčci na baldachýnu a hranostají ocásky na hermelínu jsou vyšity za pomoci vyšívacího automatu. Jinak vše ostatní je čistá ruční práce.

V celkovém součtu všech hodin potřebných k výrobě tohoto unikátního díla bylo potřeba zhruba tisíc pracovních hodin. Dříve v historii by dílo o takovém rozsahu zabralo více jak dva roky.

Technické parametry obrazu:

Materiál vlajkový samet o vysoké gramáži: 450Gr/m2

Potřebné množství sametu: 4m2

Materiál bílých, černých a barevných nití: viskózové hedvábí 100%

Materiál metalických nití 55% Polyester 45% Polyamid

Potřebné přibližné množství nití cca 100km 2-3Kg

Rám obrazu je vyroben z drásaného buku zdoben hřeby s nápisem Velebný & fam.

Váha obrazu je 40 kg.

Orientační cena díla je 30.000 EUR.

První prezentace, za účasti kozáků Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska, úspěšně proběhla 25. října 2012 v centru Prahy, v Akademii věd ČR. Prezentace se zúčastnili: Obchodní rada Ruské Federace – Alexandr Turov, Poslankyně Parlamentu ČR – Vladimíra Lesenská, představitel Velvyslanectví Ruské Federace – Daniel Šapovalenko, PhDr. Jiří Beneš (člen Akademické rady AV ČR), Mgr. Robert Zika (tajemník předstedy  rady pro zahraniční styky AV ČR), Anton František Malinovský (rytíř české heraldiky a kurátor výstavy ERBY 2012), Phdr. Stanislav Hošťálek (rytíř české heraldiky, předseda heraldické společnosti Praha) a mnozí další představitelé společenských organizací a sdělovacích prostředků.

Začátkem příštího roku (2013), po požehnání Metropolitou českých zemí a na Slovensku, vladykou Kryštofem, plánujeme osvětit tento Velký znak Ruského impéria, který byl zhotoven v Čechách.

O historii vzniku Velkého státního erbu Ruského imperia se více dočtete v ruské verzi našeho článku: http://www.kazaki.cz/ru/article/80-.html

Autor:
Ataman Všekozáckého Svazu
Českých zemí a Slovenska
Vojskový staršina
Mikhail A. Dzyuba, 29. 10. 2012

Překlad:
Tajemnice Atamana pro komunikaci se státní správou, veřejností
a sdělovacími prostředky
Všekozáckého Svazu Českých zemí a Slovenska
Irena Dzjubová

Další informace o akci si prohlédněte zde:

http://www.rustrade.cz/the-news/555-25102012

http://www.youtube.com/watch?v=8MagfCBfcks&feature=plcp

http://www.integraltv.cz/event/69-coat-of-arms-exhibition