Folklórní soubor VSČzS “Kozáci Vltavy“ vznikl 14. října 2012, po iniciativě Atamana Svazu, Mikhaila A. Dzyuby, v den „Pokrova Přestaté Bohorodice“ (jeden z významných kozáckých svátků).
Svým vznikem tak navázal na historii a tradici kozácké kultury a souborů, které vznikaly mezi emigranty a udržovali tak svoji kulturu na území Československa ve 20. letech 20. století.
Uměleckým vedoucím souboru byl, Atamanskou radou, jmenován Viktor A. Byčok – člen VSČzS, profesionální zpěvák, pedagog, dlouholetý člen Pražského filharmonického sboru, laureát mezinárodních soutěží.
Odborná poradkyně souboru a jeho členka je operní pěvkyně, sólistka Národního divadla v Praze, Naděžda N. Petrenko, která se v současnosti věnuje pedagogické činnosti.
Při své umělecké činnosti soubor úzce spolupracuje také se známými místními i zahraničními zpěváky a umělci.
Hlavní část repertoáru tvoří kozácké písně a písně o kozácích, které jsou ztvárněny v několika jazycích. Jeho další součástí jsou tradiční ruské a ukrajinské lidové písně a to nejen zpívané skladby, ale také sóla na balalajku a bajan.
Hlavním cílem souboru, který je neoddělitelnou částí Kozáckého sdružení VSČzS, je zachovat a rozvíjet kozáckou kulturu a tradice, udržovat jazyk historického kozáckého národa, rozvíjet spolupráci s ostatními národnostními menšinami v Čechách i v zahraničí.
Posláním souboru je oslovovat a spojovat lidi z různých zemí a národů, kterým je blízká kozácká kultura a tradice kozáků různých regionů historického místa prožívání. Nemálo důležitým cílem je jeho snaha o přiblížení kozáckého národního folkloru obyvatelům ČR, Centrální a Západní Evropy.
Soubor se poprvé, v novější historii, oficiálně představil veřejnosti v březnu 2013 a zahajoval Kozácký bál v Praze, věnovaný 400. výročí Domu Romanovců. Do té doby již vystoupil na několika menších akcích. V dubnu 2013 měl tu čest osobně pozdravit a prezentovat se Veliké Kněžně Marii Vladimírovně, přímé následnici Imperátorského Domu Romanovců v Madridu.
Za svoji krátkou uměleckou historii soubor vystoupil několikrát v Ruském středisku vědy a kultury v Praze a při různých slavnostních příležitostech a festivalech, takových jako MFF „Pražský jarmark“ a „Barevná devítka“. Dále vystoupil v rámci Dnů kozácké kultury na Dostihovém závodišti Velká Chuchle, na Vysoké škole hotelové v Praze, na Střední škole při Velvyslanectví Ruské Federace. Významné vystoupení bylo na 22. MHF Český Krumlov , v rámci „Ruského dne“ atd. Dále měl Soubor možnost se představit kozácké písně obyvatelům Města Chomutov v rámci akce „Muzejní noc“ a také na slavnostním koncertu „200.výročí bitvy u Chlumce“.
Soubor je laureátem několika mezinárodních festivalů, mj. ART festivalu „Synergie úspěšných“ v Praze.
S cílem obohatit folklór na českém a moravském území o kulturní tradice kozáků, folklorní soubor „Kozáci Vltavy“, se stal v roce 2013 členem Folklórního sdružení České republiky. A už ve stejném roce měl tu čest nést vlajku Folklorního sdružení ČR, v čele průvodu účastníků Mezinárodního folklorního festivalu „Pražský jarmark“, který prošel centrem Prahy.