Prapor (vlajka) – symbol vojskového a vojenského uskupení. Svátost, za kterou je kozák povinen se bít, bez ohledu na svůj život, a nedopustit jeho zhanobení nebo poskvrnění. V případě, kdy se prapor útvaru dostal do rukou nepřítele, takový útvar byl rozpuštěn. Zpravidla se prapor uchovával ve vojskovém chrámu a vynášel se odtud výlučně při slavnostních příležitostech. Často sloužil jako kolektivní vyznamenání.
Prapor Všekozáckého Svazu Českých zemí a Slovenska (dále jen „prapor“) tvoří dvouvrstvé plátno, ratiště (žerď), ozdobný hrot, pamětní kování, patka a praporní hřeby. Do soupravy praporu mohout také patřit praporní stuhy, bandalír a obal na prapor.
Plátno praporu je obdélníkové, rudé barvy, s tříbarevnou (bílo-modro-červenou) lemovkou, olemováním, ozdobami a písmeny černožluté barvy, s rozměry 120 cm na délku a 90 cm na výšku, s rezervou tkaniny pro upevnění na žerď.
Na lícní straně plátna se ve středu praporu nachází vyobrazení Sv. Archanděla Michaila, nebeského patrona Svazu, zasouvajícího svůj meč do pochvy. Nad a pod vyobrazením je v azbuce nadpis „Svatý Archanděli Michaile modli se u Boha za nás“. Po stranách vyobrazení je zleva a zprava zlatá lipová ratolest – symbol slovanských národů a českého národního stromu.
Na rubové straně plátna je v rudém poli zobrazení černého dvouhlavého orla, jenž symbolizuje nerozlučné spojení Všekozáckého Svazu Českých zemí a Slovenska s Ruským kozáctvem. Orel je korunován dvěma korunami, nad nimiž se nachází třetí, větší koruna. Mezi všemi třemi korunami je rozvinutá Svatojiřská stuha. Na hrudi orla je štít s erbem Československé republiky, obsahujícím znaky zemí v den jejího vzniku – v prvním poli Slovensko, ve druhém Podkarpatská Rus, ve třetím Morava, ve čtvrtém Slezsko a v tzv. srdečním štítku Čechy. V levém spáru drží orel palcát – symbol moci atamana. V pravém spáru orla je tradiční říšské jablko. Vše společně symbolizuje připravenost kozáků bránit svou Vlast a její zřízení. Mezi spáry orla je modrá stuha s datem „1921“ na památku kozácké emigrace a registraci prvních kozáckých organizací v ČSR. V horní části praporu je nápis v ruštině « ВЕРА ЧЕСТЬ ВОЛЯ», v dolní části stejné heslo v českém jazyce «VÍRA ČEST VŮLE». Kolem orla je plný název kozácké organizace v ruském i českém jazyce „Всеказачий Союз Чешских земель и Словакии“ a „Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska“. Na levé straně plátna shora dolů je datum „1921“, vpravo shora dolů datum „2011“ – rok prvních registrací kozáckých organizací v ČSR a rok znovuzrození a registrace v současné České republice. V rozích plochy jsou zlaté lipové větvičky.
Žerď praporu je dřevěná, kruhového průměru, natřená hnědou barvou. Průměr žerdi je 4 cm, délka 250 cm.
Pamětní kování je v podobě obdélníkové bronzové destičky, na které jsou vyryty nápisy, připomínající významné etapy historie VSČzS (udělení ocenění).
Ozdobný hrot praporu je kovový, zlatavé barvy, ve tvaru hrotu kopí s reliéfním prořezem zobrazujícím historického ruského imperátorského dvouhlavého orla.
Patka praporu je kovová, zlatavé barvy, ve tvaru komolého kužele o délce 9 cm.
Hlavičky praporních hřebů jsou zlatavé barvy.
Prapor VSČzS byl zpracován Vexilologickou a heraldickou kanceláří, členem České genealogické a heraldické společnosti a potvrzen na Kruhu VSČzS dne 13. února 2012.
přeložil: Sotnik VSČzS, Korner S.S.