Vzpomínka na Gallipolské hnutí a svatá země z Krymu na Olšanech

Všekozácký svaz zorganizoval dne 23. listopadu 2013 provedení panychidy za Gallipolské hnutí a ceremonii uložení kapsle se zeminou z Krymu v Praze.
Ke kozákům Všekozáckého Svazu Českých Zemí a Slovenska se opět obrátil Svaz potomků Gallipolců (www.gallipoli.fr) s prosbou organizace panichychidy (zádušní mše) za Gallipolské hnutí v Čechách.

Svaz potomků Gallipolců ustanovil jako vzpomínkový Den Gallipolců a všech bílých vojínů na den výsadku  1. armádního sboru generála infanterie Alekseje Kutěpova v Gallipoli  22. listopadu 1920  a založení Spolku Gallipolijců generálem Petrem Vrangelem přesně rok poté (22. listopadu 1921).

Vedení Svazu potomků Gallipolců rozhodlo, že každý rok, nejbližší sobotu k 22. listopadu bude provádět panychidu, ve všech městech, kde žili Gallipolci a jejich potomci.

Krátká historie založení Společenství Gallipolců v ČSR :

„Gallipolský krajanský spolek v Praze byl založen v prosinci 1921 na úrovni skupiny Svazu ruských studentů. Od ledna 1926 získal nezávislost na Svazu ruských studentů, čímž se i oddělilo od Gallipolského společenství, které má hlavní vedení v Paříži. Jeho členy tehdy mohli být důstojníci Ruské armády generála P. N. Vrangela, kteří byli po evakuaci z Krymu rozmístěni do lágrů v Gallipoli,  na ostrově Lemnos a na dalších místech poblíže Konstantinopole ( pro důstojníky  1. armádního sboru, kteří se učili v Československu byl vstup do krajanského spolku povinným).  Gallipolský krajanský spolek čítal okolo 600 členů. Základním úkolem Gallipolských organizací byla záchrana kádrů Bílé armády pro boj s bolševiky. Příkaz na Sjednocení ruských vojenských sborů (ОРВС)  z  5.11.1939 přeměnil Gallipolský krajanský spolek v Praze na Gallipolský svaz v Praze, jako část Ruské vojenské skupiny v Praze, která také byla součástí Jiho-Východního útvaru…“

V roce 2011 byli pozváni na Jubilejní památnou zádušní mši (90. výročí založení Svazu Gallipolců ) do Francie k památníku Gallipolcům v St. Genevieve. Na akci přijela delegace Všekozáckého Svazu Českých zemí a Slovenska M.A.Dzyuba, Stěpanov A.P., ot. Miroslav (Vachata) , Dzjubová I.V..  V té době vznikly přátelské vztahy mezi těmi společenskými organizacemi z ČR a Francie.

Na panychidu zorganizovanou, tento rok, 23. listopadu, v Chrámu Zesnutí Přesvaté Bohorodice na Olšanech, přivezla delegace Všekozáckého svazu (po návratu z Krymu) svatou zemi ze Sevastopolu. Právě z toho místa, kde přesně před 93 lety, na lodích, odjížděly jednotky Bílé ruské armády.  Minulý rok se s kozáky Všekozáckého Svazu panychidy zúčastnili také Atamani kozáckých organizací Evropy (zemí „dálného zahraničí“), kteří přijeli na konferenci do Prahy.

Po zádušní mši za Gallipolské povstání, kterou provedl představený chrámu, otec Vladislav (Dolgušin), zorganizovali kozáci Všekozáckého Svazu ceremonii uložení přivezené kapsle se zemí z Krymu pod památeční kříž „Lemnos 1920-1921, kozáci- kozákům“, který se nachází nalevo od chrámu na Olšanském hřbitově.

Na Olšanských hřbitovech odpočívá mnoho účastníků této tragédie a kozáci Všekozáckého Svazu Českých zemí  a Slovenska vzpomínajíc na své předky nemohli při první příležitosti nepřivézt na jejich mohyly  částečky navždy jim ponechané země Ruské.

Autor:
Ataman
Všekozáckého Svazu Českých Zemí a Slovenska
Kozácký plukovník
Mikhail A. Dzyuba, 25. 11. 2013

Překlad:
člen redakční rady
RadoSlav S. Škubník