Kozáku, daruj život – staň se dárcem!

Kozáci Všekozáckého svazu provedli 31.10.2013 další akci bezplatného dárcovství krve.Na pravidelném zasedání Atamanské rady, která se konala 29.10.2013, se kozáci rozhodli zařadit dárcovství krve do pravidelného plánu akcí a tím pokračovat v programu Všekozáckého svazu – bezplatného dárcovství, který je nazván „Řeka života“.

Slovo dárce pochází z latinského výrazu „donare“ – „darovat“.

Dospělý člověk může, bez ohrožení svého zdraví ztratit zhruba litr krve. Na transfuzní stanici je odběr 450ml krve. Toto množství krve se v organizmu obnoví velmi rychle a současně je k vyššímu výkonu stimulován imunitní systém. Je prokázáno, že lidé, kteří dlouhodobě darují krev, jsou odolnější vůči nachlazením a chřipkám, jsou méně  postiženi onkologickými, srdečními a cévními chorobami. V současné době mají vědci názor, že malá ztráta krve (do 10%) povzbuzuje organizmus.

Ve srovnání s minulostí se v Čechách snížil objem zásob připravené krve a je jí nedostatek. A tak se kozáci Všekozáckého svazu rozhodli upozornit na tento problém a začátkem roku 2013 zařadili mezi své akce program s názvem „Řeka života“ – dárcovství krve.

Ve čtvrtek 31. října, se kozáci Esaul Z.Dragoun a V.Serdyuk, v čele s Atamanem Mikhailem Dzyubou, dostavili na transfúzní oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, ul. Ruská, Praha 3, k dárcovskému odběru krve. Cílem naší akce je poukázat na problém s nedostatkem dárcovské krve a také říct, že dárcovství – je především dobrý skutek, protože Vaše krev může zachránit život druhému člověku.

„Bohužel, všichni nemohou být dárci“, lituje starší vachmistr Vladislav Serdyuk, a dále pokračoval ve své výzvě: „No, chtěl bych říct, že krve je nedostatek, lidé jsou ohroženi na životech, někdy se musejí odkládat operace. A proto vyzývám zdravé lidi, aby se stali dárci a pomohli nemocným. Ne za peníze, ne za žádných podmínek, ale prostě jen tak, z čistého srdce. Buďte dobří a milosrdní lidé!“.

Naše kozácká krev – pro zdraví a životy lidí. Další pravidelný bezplatný odběr krve, v rámci programu „Řeka života“, je plánován na začátek února 2014.

Sláva Bohu, že jsme kozáci!

Autor:
náčelník oddílu propagace a vnější komunikace
Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska
Irena Vladimírovna Dzjubová, 4.11.2013