Delegace Všekozáckého svazu v Liepzigu

Kozáci Všekozáckého svazu se zúčastnili vzpomínkových akcí k 200. výročí “Bitvy národů”.

Když na adresu Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska přišel dopis od Atamana kozácké stanice v Berlíně N.N. Ognjanika s pozvánkou zúčastnit se oslav výročí “200.let vítězství v bitvě u Lipska“, tak se Atamanská rada ihned rozhodla zúčastnit se této historicky významné akce.

Během návštěvy naše delegace položila věnce od VSČzS k “Svato Alexejevskému chrámu – památníku Ruské Slávy i k Monumentu Bitvy Národů.

Kromě formálních setkání s Atamanem Orenburského Kozáckého sdružení, kozáckým generálem Romanovem V.I. a Jeho Imperátorským Veličenstvem, carevičem, velkoknížetem Georgiem Michailovičem, se kozáci našeho Svazu zúčastnili kozácké přísahy nové kozácké stanice Lipska a dalších setkání.

Ataman OVKO V.I. Romanov vyznamenal Atamana Všekozáckého svazu Mikhila A. Dzyuba a ostatní členy delegace památnými i jubilejními medailemi a diplomy.

Po celou dobu návštěvy v Sasku, kozáci Svazu hovořili s představiteli historických klubů z Evropy a Ruska, vyfotili se s mnohými hosty této památné akce. Dalším bodem programu byla také rozsáhlá rekonstrukce „Bitvy národů“.

Kolem 6000 členů historický klubů se účastnilo přípravy rekonstrukce této významné bitvy.

Různé zdroje uvádějí, že akci, kterou připravovali účastníci z 24 zemí v historických kostýmech, mohlo vidět 30- 50 tisíc diváků.

Bitvy národů 16.-19. října 1813 se účastnilo na obou stranách okolo půl milionu vojáku i důstojníků francouzské, ruské, pruské, rakouské a švédské armády. Více není třeba k informacím dodávat…

19. října 2013, večer, jsme v kozáckém táboře oslavili jubileum Nikolaje Nikolajeviče Ognjanika. Ten oslavil krásné jubileum – 55 let.

V kotlech na ohništích se vařil plov a guláš, kozáci se bratrsky objímali, zpívali kozácké písně, předváděli práci s biči i šaškami. Na společný stůl postavil oslavenec Ognjanik “soudek” vína. Slavení jubilea váženého atamana pokračovalo až do pozdní noci.

Po skončení akce v Lipsku, přijeli do Prahy na krátkou návštěvu kozáci z Jekatěrinburgu a představitelé Jenisejského kozáctva. Kozácký plukovník Alexandr P. Stěpanov pomohl návštěvu ubytovat a kozačka N.M Manzhula zorganizovala turistické výlety a kulturní program.

Kozáci byli, jsou a budou!

Autor:

Ataman
Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska
kozacký plukovník
Mikhail A. Dzyuba

Překlad:
Členka redakční rady
Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska
Adriana A. Kokuňková