Znovu Atamanská vánoční jolka v Praze přivítala své malé hosty

Pokračujíce v tradicích svých předků v Čechách, dne 19. prosince 2013, kozáci Všekozáckého svazu uspořádali Atamanskou vánoční jolku v Praze.

Po příchodu na pohostinné území Československa, v roce 1921, kozáci již na Nový rok 1922, slavili Vánoce s “Jolkou”. V meziválečném období kozácké organizace pořádaly tzv. sváteční pochody, jak bylo tradicí bývalého ruského impéria.

Vánoční Jolku pořádal také Všekozácký svaz. Poslední masové pořádaní Atamanské Jolky bylo zaznamenáno v roce 1938.

Naše akce, tedy Atamanská Jolka, za přispění všech členů Všekozáckého svazu, úspěšně proběhla za podpory Ruského centra vědy a kultury v Praze. Byla uspořádána pro všechna malá kozáčata i ostatní hosty v předvánočním čase. Atamanská Jolka pořádaná Všekozáckým svazem Českých zemí a Slovenska se konala již podruhé po znovuobnovení činnosti Svazu, a to 19. prosince 2013. Na letošní akci nebyly pozvány pouze děti a vnuci našich členů, ale také děti pravoslavné nedělní školy, děti srbského sdružení sv. Sáva v Praze a děti z azylového domu pro osamělé matky s dětmi v Praze.

Je třeba poděkovat zástupcům Ruského centra v Praze za pomoc při výzdobě Křištálového sálu a přípravě vánočního stromečku, jmenovitě řediteli RSVK L. A. Gamzovi, který nechal připravit sál, tak, aby co nejvíce posloužil k provedení vánoční akce.

Děti si užily mnoho pěkných vánočních překvapení. V úvodu akce všechny uvítal Ataman Všekozáckého svazu, který krátce pohovořil o tradicích a popřál všem k přicházejícím vánočním svátkům, mnoho zdraví, štěstí  a spokojenosti.

Celým večerem provázela Renata Ilina a hned na začátku akce představila loutkové divadlo “ÚSMĚV”, které zahrálo pohádku “Vánoční psaní”. Dále v program vystoupil  folklorní soubor “Kozáci Vltavy”.

Po vánočním koncertu, děti tradičně, přivolaly Dědu Mráze a Sněhurku.

A znovu přišlo vánoční překvapení, za dětmi opravdu přišel Děda Mráz, v podání A. Stěpanova, a Sněhurka, kterou zahrála A. Kokuňková.

Některé děti také krátce vystoupili a zazpívaly přede všemi vánoční koledu nebo zarecitovaly básničku, po té rozdal Děda Mráz malým návštěvníkům dárkové balíčky.

Atamanská jolka byla zakončena společným tanečkem okolo vánočního stromečku a zpíváním tradičních vánočních ruských i českých dětských písní.

Po oficiálním ukončení následovalo společné fotografování s DědouMrázem, Sněhurkou a kozáky.

Atamanskou Jolku zorganizoval a finančně zajistil Všekozácký svaz Českých zemí a Slovenska. Událost se nesla v rusko-českém, dvojjazyčném duchu,   a všichni se pokusili vytvořit návštěvníkům tradiční vánoční atmosféru.

Přejeme Vám do Nového roku jen to nejlepší!!!

Autor:
náčelník oddílu kulturně-folklorní služby
Všekozáckého Svazu Českých Zemí a Slovenska
Irena V. Dzjubová, 21.12.2013

Překlad:
členka redakční rady
Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska
Adriana A. Kokuňková

Podívejte se na Atamanskou Jolku v r. 2012: http://www.kazaki.cz/cs/atamanska-jolka-v-praze/

Další zprávy o naší akci na:
http://rsvk.cz/cs/atamanska-jolka-v-rsvk-v-praze/
http://www.dnm-praha.eu/341_Atamanska-vanocni-jolka
https://www.facebook.com/events/498992933541885/?ref=22