Kozácká setkání v Jekatěrinodaru.

Dva týdny před začátkem 4. světového kongresu kozáků v Novočerkasku, část delegátů z České republiky, zástupci Všekozáckého svazu Českých zemí a Slovenska měla setkání s kozáckými organizacemi Kubáně, s historiky, kozáckými dětmi z kadetských tříd. Zúčastnili se slavností 75. výročí vzniku Krasnodarského kraje.

Ataman Všekozáckého Svazu, rodový kozák z Kubáni, nemohl odmitnout pozvani a nepopřát kozákům HKO «Šeremetěvskij Kureň» k 15. výročí jeho založení. Navíc je Mikhail A.DZYUBA  členem tohoto Kureně a spojuje ho s ním dlouholetá práce. Vojskový staršina DZYUBA se zúčastnil „Kruhu“ (zasedání) kozácké společnosti, vystoupil se zpravou o situaci kozáku v zahraničí, vysvětlil cíle a úkoly Všekozáckého Svazu Českých zemí a Slovenska a jeho historii.

Odpovídal na mnohé otázky staršin a mládeže. Ataman DZYUBA vyzval kozáky k vzájemné jednotě a bratrství. Projednali také projekty, které kozáci Všekozáckého Svazu přivezli na kongres.

Za dlouholetou spolupráci s CHKO Šeremetěvským Kureněm Kubáňského kozáckého vojska, za pomoc při organizaci akcí sdružení, za spolupráci při organizaci „Kornilovských vzpominek“ na Kubáni, Ataman Všekozáckého Svazu M.A. Dzyuba obdržel od kozáků „Kureňa“ dárek – kavkazkou šašku s věnováním.

Delegace Všekozáckého Svazu navštívila historicko-archeologické muzeum E.D.Felicina (http://www.museum-felicina.ru), ve kterém se nachází sál regálií Kubáňského kozáckého vojska. Hlavní část těchto kozáckých regálií předal Ataman Kubáňského kozáckého vojska v zahraničí,  Pěvnev A.M.

Ataman Všekozáckého Svazu daroval řediteli muzea kopie unikátních dopisů F. Ščerbiny, který v nich podrobně popsal seznam kozáckých regálií z Kubáně, které se v roce 1928 nacházeli v Jugoslávii. Zaměstnanci muzea a zástupci Všekozáckého Svazu projednali možnosti spolupráce.

Autor:
Tajemnice Atamana pro komunikaci se státní správou, veřejností
a sdělovacími prostředky
Všekozáckého Svazu Českých zemí a Slovenska
Irena Dzjubová, 1. 10. 2012

Přeložil:
Kozácký kandidát Všekozáckého Svazu
Českých zemí a Slovenska
Nikolaj Isakov