Setkání Kozáků s Rusíny v Jirkově (Severní Čechy)

13.května 2017 přijeli Kozáci Všekozáckého Svazu na „Mezinárodní 27. setkání Rusínů a jejich přátel“, kde mezi účinkujícími vystoupil Folklorní soubor „Kozáci Vltavy“.

 

Delegace Kozáků Všekozáckého Svazu v čele s Atamanem M.A.Dzyuba se 13. května 2017 zúčastnila „Mezinárodního 27. setkání Rusínů a jejich přátel“ v Severních Čechách, které organizoval Rusínský spolek „Skejušan“.

Akce se konala, ve velkém sále Jirkovského divadla, v přátelské atmosféře s hudbou a tancem, od oběda až do pozdního večera.

V oficiální části programu vystoupili, kromě místního Rusínského folklorního souboru „Skejušan“ také Rusínský soubor „Kyczera“ z Polska a Folklorní soubor VSČzS „Kozáci Vltavy“, pod vedením V. A. Byčka

Na „Setkání Rusínů a jejich přátel“ byli tradičně také pozváni představitelé města Jirko a Chomutov, Severočeského kraje, duchovní řecko-katolické církve a představitel Českomoravského slovanského svazu.

Rusíni (rusínsky Русины; ukrajinsky Русини; polsky Rusini; slovensky Rusíni či Rusnáci) jsou východoslovanské etnikum, které bývá považováno za samostatný národ.

Rusíni žijí především na Podkarpatské Rusi (dnes součást Ukrajiny), kde tvoří významnou, ne-li převažující část obyvatelstva, jednak v sousedních státech – zejména na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a Rumunsku, ale vzhledem k rozsáhlé emigraci z ekonomických důvodů také v Severní Americe a v bývalé Jugoslávii a Chorvatsku.

V Polsku, v Čechách, v Chorvatsku a na Slovensku byli Rusíni přiznáni jako etnická menšina. Od nedávna byli přiznáni jako národnostní menšina i v Rusku.

Asi  před 215 lety odešlo několik rodin ze slovenské obce Kamienka za prací do světa. Při svém putování se Rusíni dostali do Rumunska, kde se usadili. Po celou dobu používali svůj rodný rusínský jazyk, udržovali svoje zvyky a zpívali svoje písně.

Po druhé světové válce se vraceli postupně zpět do Československa, na základě dekretu tehdejšího prezidenta. V roce  1949 to byly poslední  rodiny, které se usídlily v ČSR v Severočeském kraji, v Chomutově a také na Moravě v obci Troskotovice, okr. Brno venkov. Po celou tu dobu nezapomínali na svoje písně a zvyky.

V roce 1990 se pár nadšenců rozhodlo založit vlastní rusínský soubor, který pojmenovaly po rumunské vesničce Skejuš, kde se někteří pamětníci narodili. A podle této vesnice se soubor jmenuje SKEJUŠAN.

Mezi Všekozáckým Svazem Českých zemí a Slovenska a Rusíny žijícími v Čechách jsou dlouhodobě dobré přátelské vztahy.

Folklorní Soubor „Skejušan“ byl nejednou laureátem Mezinárodního Festivalu „Pokrova na Vltavě“, který každoročně, v říjnu, organizují Kozáci Všekozáckého Svazu v Praze.

Další informace:
https://www.facebook.com/Skeju%C5%A1an-Chomutov-141754255898511/

 

Náčelník oddílu
Kulturně-folklorní služby VSČzS
Irena V. Dzjubová

  1. května 2017