Kozáci VSČzS, 19. listopadu 2021, uspořádali v Parlamentu České republiky mezinárodní konferenci „T.G. Masaryk a 100. výročí Ruské pomoci v České republice 1921-2021“

Na podzim 2021 zorganizoval, Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska, v Česku a na Slovensku řadu vzpomínkových akcí věnovaných 100. výročí vzniku zahraničního kozáctva v ČSR.

……………………………………………..

V pátek 19. listopadu 2021 se v Parlamentu ČR konala mezinárodní konference „T.G. Masaryk a 100. výročí Ruské pomocné akce v ČR 1921-2021“, v rámci které poslanci Parlamentu ČR, představitelé různých organizací zabývajících se studiem historie emigrace a meziválečném období v ČSR a představitelé Pravoslavné církve se setkali s kozáky Všekozáckého svazu českých zemí a Slovenska a s potomky ruské emigrace.

Konference se konala pod záštitou ing. Vladimíra Lesenské, poslankyně Parlamentu ČR a Poslaneckého klubu SPD.

V rámci konference, kterou připravil Všekozácký svaz českých zemí a Slovenska, zazněly konferenční příspěvky vědců a historiků o prvním prezidentovi ČSR T.G.Masarykovi, o tzv. Ruské pomocné akci 1921 a o životě ruských emigrantů v Československu.

Uvítací projevy k účastníkům mezinárodní konference pronesli:

Ing. Vladimíra Lesenská
poslankyně Parlamentu ČR, Praha, Česká republika

Mgr. Jiří Kobza
poslanec Parlamentu ČR, Praha, Česká republika

Jaroslav Foldyna
poslanec Parlamentu ČR, Praha, Česká republika

vladyka Michail
arcibiskup pražský a českých zemí, Pravoslavná církev českých zemí a Slovenska, Praha, Česká republika

vladyka Kirill
metropolita Stavropolský a Nevinomyský, předseda Synodního výboru Ruské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu, Moskva, Ruská Federace

Mikhail A. Dzyuba
Ataman Kozáckého sdružení VSČzS, z.s.
(Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska), Praha, Česká republika

Mezinárodní tematická konference se konala v historickém sále Parlamentu České republiky (Konírna) ve třech jazycích (čeština, slovenština a ruština). Organizátoři akce umožnili nejen vysílat online a natáčet celou konferenci, ale také dát možnost vystoupit řečníkům z Ruska a Francie, kteří se připojili a vystoupili.

Na konferenci zazněly odborné příspěvky těchto řečníků:

Oleg V. Ratušnjak, doktor historických věd, profesor katedry všeobecné historie a mezinárodních vztahů, Kubáňská státní univerzita, Krasnodar, Ruská federace; zástupce ředitele Státního historicko-archeologického muzea I.D.Felicina, Krasnodar, Ruská federace
Téma: „Kozáci v ČSR a akce Ruské pomoci“ (rusky)

Jiří Kobza, poslanec Parlamentu ČR, Praha, Česká republika
Téma: „Ruská pomocná akce“ (česky)

Sergej N. Čebotarev, doktor fyziko-matematických věd, profesor
rektor MGUTU K. G. Razumovského (První kozácká univerzita), Moskva, Ruská federace
Téma: „Role historického dědictví kozáctva ve vzdělávacím a výchovném procesu současné mládeže“ (rusky) 

Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., Katedra společenských věd, Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, Olomouc, Česká republika
Téma: „Ruská pomocná akce a využití tématu pro vzdělávací obsah vyššího sekundárního vzdělávání“(česky)

Peter Savčák, PhD., Katedra praktické a systematické teologie, Pravoslavná bohoslovecká fakulta Prešovské univerzity v Prešově, Prešov, Slovenská republika
Téma: „Monastier sv. Jova v Ladomírovej ako stredisko ruskej emigrácie a jeho vplyv na miestne obyvatelstvo“(slovensky)

Marek Vařeka, PhDr., Masarykovo muzeum v Hodoníně, Hodonín, Česká republika
Katedra historie, Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, Brno, Česká republika
Téma: „Ruská revoluce 1917 – 1920, sto let od konce krveprolití. Role T. G. Masaryka při záchraně bělogvardějců.“ (česky) 

Alexis Grigorieff, potomek ruské emigrace, Président de I´UDCRG (Union des Descendants des Combattants Russes de Gallipoli) – Svaz potomků ruských bojovníků z Gallipoli 1920, Paříž, Francie
Téma: „Tragédie 20.století:  Ischod, golgota na ostrovech Lemnos a Gallipoli. Ruská emigrace do Evropy.“ (rusky)

Lenka Kločková, Národní archiv ČR, Praha, Česká republika
Téma: „Osobní fondy představitelů ruské a ukrajinské emigrace v Národním archivu ČR.“ (česky)

Irina Šulc, doktorantka Historické sociologie, Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, Praha, Česká republika
Téma: „Nové archivní dokumenty ruské a ukrajinské emigrace a české reemigrace ve Státním oblastním archivu v Praze.“ (česky)

Jana Bokova, historik, zástupkyně ředitelky  projektu „Odkaz těch, kteří opustili vlast“, Stavropol, Ruská federace
Téma: „Uchování historické paměti: realizace projektu „Dědictví těch, kteří opustili vlast.“ (rusky)

Mikhail A. Dzyuba, Ataman, Kozácké sdružení VSČzS (Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska), Praha, Česká republika
Téma: „Čeští politici a jejich role v osudu ruské emigrace. Fenomen zahraničního kozáctva.“ (česky)

Moderátorkou této mezinárodní akce byla zástupkyně Všekozáckého svazu českých zemí a Slovenska Irena Dzjubová, která má s pořádáním i pořádáním takových akcí bohaté zkušenosti.

Připomínáme, že Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska, pod vedením atamana Michaila Anatoljeviče Dzyuba pořádal v minulosti akce věnované tomuto tématu v Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu ČR k 90. ​​a 95. výročí Ruské akce pomoci. A dnes, pokračujíce v tradici, uspořádal konferenci opět v Parlamentu ČR. Pořádání této a mnoha dalších podobných akcí se již dávno stalo dobrou tradicí naší kozácké organizace, která nikdy své akce nepolitizovala.

Účastníci konference poznamenali, že to není poprvé, co je toto historické téma studováno ze strany role kozáctva v tzv. „Ruské akce pomoci“. Účastníci prodiskutovali také možnosti pořádání společných kulturních a vzdělávacích akcí, vzpomínkových akcí a oslav s kozáckou problematikou a dějinami za účelem rozvoje spolupráce mezi představiteli Ruské pravoslavné církve a Kozáctva žijícími v Rusku i v zahraničí.

Po skončení odborné části konference a diskuse předal Ataman Všekozáckého Svazu Českých zemí a Slovenska Michail Dzyuba poslankyni Parlamentu ČR Vladimíře Lesenské, knihu „Životopis Viktora Karpuškina“ projektu „Osudy těch, kteří opustili svou vlast“ pro předání Knihovně Parlamentu České republiky k zařazení do knižního fondu.

V závěru konference Ataman VSČzS Dzyuba M. A. slavnostně předal účastníkům konference pamětní kříže „100 let Ruské akce pomoci – 100 let kozácké emigrace v ČSR“.

Po skončení konference byl organizován pro účastníky a hosty kulturní vystoupení folklorního souboru „Kozáci Vltavy“ Všekozáckého Svazu Českých zemí a Slovenska pod vedením Viktora A. Byčka.

Téhož dne podvečer položila delegace kozáků, Všekozáckého Svazu Českých zemí a Slovenska, květiny k pomníku T. G. Masaryka na Pražském hradě.

U příležitosti 100. výročí vzniku kozáckých organizací v ČSR připravilo a organizovalo Kozácké sdružení VSČzS, pod vedením atamana Dzyuby M.A. řadu akcí jako jsou:
– tematické kulaté stoly „100. výročí RAP 1921-2021“
– tematické kulaté stoly „100. výročí Fenoménu zahraničních kozáků v ČR“
– vydání nového CD folklorního souboru VSČzS „Kozáci Vltavy“ (20 populárních
kozáckých písní v češtině)
– vydání knihy „Životopis Viktora Vasiljeviče Karpuškina“
– prezentace knihy „Životopis Viktora Vasiljeviče Karpuškina“
– výroba pamětního náhrudního kříže „100 let ruské pomoci 1921-2021“ (limitovaná
série 70 kusů)
– položení věnců k pomníku T.G.Masaryka a k hrobu K.Kramáře
– vzpomínkové akce na Gallipolské hnutí a všechny emigranty, kteří byli nuceni odjet
z vlasti a přesídlili se do ČSR
– slavnostní Kozácká přísaha VSČzS

Sláva Bohu, že jsme kozáci!

1.zástupce Atamana VSČzS
Sotnik Mačulin V. A.
Praha, 19. listopadu 2021

2021-11-19 Program konference 100vyroci RAP_CZ_final

vladyka Kirill _privetstvie

https://kazaki.cz/v-senate-parlamenta-chr-20-sentyabrya-2016g-proshla-konferentsiya-posvyashhennaya-95-letiyu-t-n-russkoj-aktsii-pomoshhi-nachala-russkoj-emigratsii/