V Praze, 14. prosince 2020, bylo představeno první CD folklórního souboru VSČzS „Kozáci Vltavy“

Kozáci žijící na území Česka vydali k výročí 100 let Exodu tematické CD kozáckých písní v podání Folklórního souboru VSČzS „Kozáci Vltavy“.

14. prosince 2020 v Praze, v Pravoslavném duchovním centru, kde se nachází štáb VSČzS proběhla úspěšná prezentace CD folklórního ansámblu VSČzS „Kozáci Vltavy“.

Prezentace CD s názvem „Exodus 1920-2020“ byla provedena v rámci mezinárodní konference věnované památné události 100 let od Exodu, Krymské evakuace, která se udála v r. 1920.

Arcibiskup pražský a českých zemí vladyka Michal posvětil CD svěcenou vodou a požehnal Atamanovi VSČzS M. A. Dzyubu k vydání dalšího CD k 100 let RAP 1921-2021 (tzv. Ruské akce pomoci v ČSR).

Na CD kozáckých písní Folklórního souboru Všekozáckého svazu českých zemí a Slovenska „Kozáci Vltavy“, se nachází 21 písní v ruském, ukrajinském i českém jazyce. Jako bonus se na disku nachází dvě reklamní videa o činnosti VSČzS a folklórního ansámblu VSČzS „Kozáci Vltavy“.

Součástí obalu CD je také informační brožura,  která vypráví o tvůrčí činnosti Kozáckého souboru.

Folklórní soubor „Kozáci Vltavy“ vznikl z iniciativy Atamana Kozáckého sdružení VSČzS, kozáckého plukovníka M.A.Dzyuby, v den pravoslavného svátku „Pokrov Přesvaté Bohorodice“, 14. října 2012.

Ve své tvorbě se soubor opírá o historii a tradice Kozácké kultury kolektivů, které vznikaly a nesly svoji kulturu na území Československa ještě v 20-30tých letech 20. Století.

Soubor se skládá převážně z členů Kozáckého sdružení VSČzS. Poradkyní souboru a zároveň i jeho členkou je sólistka opery Národního divadla v Praze, laureátka mezinárodních soutěží Naděžda Nikolajevna Petrenko.

Základ repertoáru tvoří kozácké písně a písně o kozácích v ruském, ukrajinském i českém jazyce.

Hlavní zadání ansámblu – uchovat a rozvíjet kozáckou kulturu, tradice a podporovat činnost VSČzS, založeného roku 1921.

Cílem folklorního souboru je oslovit a spojovat lidi z různých zemí, kterým je blízká kozácká kultura a tradice Kozáků, především je pak seznamovat a přibližovat kozácký folklór obyvatelům Česka.

Motto souboru : Sobě pro potěšení – lidem pro radost

Umělecký vedoucí folklorního souboru „Kozáci Vltavy“ je Byčok Viktor Afanasjevič, člen Kozáckého sdružení VSČzS, profesionální muzikant, pedagog, sólista Pražského filharmonického sboru, laureát mezinárodní soutěže. Jeho hudební talent a přirozený smysl pro umění se projevil již v raném věku. Díky své dlouhodobé práci v Pražském filharmonickém sboru se proslavil především jako tenorista. Jeho tvůrčí práce se však neomezuje pouze na zpěv tohoto klasického stylu. Kromě toho, že je talentovaným zpěvákem je také muzikantem, skladatelem, improvizátorem i nadaným interpretem kozáckých písní.

Překvapením pro majitele prvního CD folklórního souboru VSČzS „Kozáci Vltavy“ bude bonus – dvě videoprezentace o činnosti VSČzS a FS VSČzS „Kozáci Vltavy“

Hudební aranžmá a doprovod: Byčok V.(harmonika), Prelič B.(kytara), Pašaev М.(bicí), Svoboda P.(trubka).

CD bylo nahráno v nahrávacím studiu «MIXING.TODAY» v Praze.

Copyright © Kozácké sdružení VSČzS, z.s., 2020

https://kazaki.cz/cs/exodus-1920-2020-jedno-z-dalsich-planovanych-akci-kozaku-vsczs-v-roce-2020/
https://kazaki.cz/cs/fs-vsczs-kozaci-vltavy-patri-k-trem-lidrum-mezi-ucastniky-on-line-koncertu-k-tvemu-svatku-rusko/
https://kazaki.cz/cs/vanocni-setkani-s-kozaky-2020-v-praze/
https://kazaki.cz/cs/vanocni-setkani-s-kozaky-2019-dobrocinny-koncert-v-praze/

Sláva Bohu, že jsme Kozáci!

Náčelník oddílu VSČzS
Dzjubová I.V.
Praha, 15.12.2020

Překlad:
Cupák Vilém, člen VSČzS