Kozáci VSČzS se 13. června 2020 zúčastnili exkurze k jedinečnému křesťanskému relikviáři, který se nachází v západních Čechách.

Tajemstvím hradu Bečov je jednak středověký relikviář sv. Maura, stará vzácná vína a stůl A. Hitlera.

 

V rámci studia na Pravoslavné teologické fakultě prešovské univerzity v Prešově navštívili 13. června 2020 studenti, včetně členů „Kozácké organizace VSČzS“ muzeum v Bečově nad Teplou (západní Čechy).

Akce byla organizována představeným katedrálního chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze, prot. ot. Václavem (Ježkem).

Návštěva a prohlídka hradu, relikviář sv. Maura, procházka v zámecké zahradě, to vše na nás udělalo ten nejpříjemnější dojem.

Na hradě jsou dvě prohlídkové trasy – jedna je zaměřená na interiéry hradu a druhá na relikviář. Plán prohlídek je docela pohodlný, takže za 1,5-2 hodiny můžete navštívit obě trasy i se trochu projít v zámeckém parku.

Interiéry hradu nemusí být každým považovány přímo za ohromující, ale relikviář sv. Maura je opravdu mistrovským dílem.

Jako jedna ze tří nejdůležitějších křesťanských relikvií České republiky stojí relikviář sv. Maura za návštěvu, i když třeba ani nejste hluboce věřícím člověkem.

Návštěvníci mohou vidět nejen samotný relikviář, který je vystaven s velkým vkusem a představivostí (nainstalován je v místnosti pokryté černou látkou, a díky osvětlení se zdá být jako doslova vznášející se ve vzduchu), ale mohou se také seznamovat s historií jeho objevení. Můžete také sledovat přímo na modelech historii restaurování této perly šperkařského umění ve všech detailech.

Hrad Bečov je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Karlovarském kraji, je to komplex pevnosti ze 13. století a zámku z 18. století. Skrývá v sobě nejen velkolepé hradní interiéry, ale také unikátní relikviář sv. Maura, považovaný za památku celoevropského měřítka a cenný důkaz mistrovství šperkařského řemesla. Relikviář sv. Maura je po korunovačních klenotech druhou nejvýznamnější památkou tohoto typu v České republice.

Relikviář sv. Maura je jedinečný sarkofág a ohromující klenotnická práce, jejíž hodnota je srovnatelná s relikviemi královské koruny.

Uvnitř sarkofágu jsou relikvie sv. Jana Křtitele, sv. Maura, sv. Timofeje a sv. Apolináře. Sarkofág je zdobený dvanácti reliéfy, čtrnácti pozlacenými stříbrnými plastikami, drahokamy a polodrahokamy, antickými drahokamy, filigránem a emailem. Jeho objev v roce 1985 pod podlahou bečovské hradní kaple je považován za největší nález 20. století v České republice. Velmi komplexní restaurátorské práce byly dokončeny až v roce 2002, kdy byl relikviář oficiálně zpřístupněn pro návštěvníky hradu Bečov.

Při návratu do Prahy, se účastníci exkurze zastavili, v klášteře Teplá, který patří kanovnickému řádu premonstrátů.

Staletá historie klášterů, které přežily na území České republiky, svědčí o tom, že tato křesťanská centra plnila řečeno moderním jazykem několik funkcí: náboženské a vzdělávací, obranné, ekonomické a tvůrčí, vzdělávací a lékařské. Celkově je toto hodnocení příhodné i pro mužský tepelský klášter.

Klášter založil v roce 1193 český šlechtic Groznata – šéf pohraniční stráže kraje Teplá a Chodsko. Hranice dnešní České republiky a Německa vede jen pár kilometrů od budovy a je považována za jednu z nejstarších hraničních linií v Evropě. Obyvatelé kláštera byli mniši – premonstráti – představitelé katolického řádu, kteří hráli v životě západní Evropy velmi významnou roli. V polovině XIV. Století vlastnil řád více než 1300 klášterů.

Česká republika má obrovské množství objektů křesťanské historie. Unikátní architektonické památky a muzea odrážející vývoj křesťanství ve střední Evropě, včetně pravoslaví. Stát velmi pečuje o zachování a údržbu svých památek, z nichž mnohé jsou na seznamech UNESCO.

https://www.zamek-becov.cz/cs

https://ruski.radio.cz/tayny-zamka-bechov-relikvariy-sv-mavra-starinnye-vina-i-stol-adolfa-gitlera-8107795

https://cs.wikipedia.org/wiki/Relikvi%C3%A1%C5%99_svat%C3%A9ho_Maura

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98%C3%A1d_premonstr%C3%A1tsk%C3%BDch_%C5%99eholn%C3%ADch_kanovn%C3%ADk%C5%AF

 

1.zástupce atamana VSČzS
Mačulin V. A.
V Praze dne 13.7.2020

Překlad: Voráček V. V.